Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2011: Zasady, czas, ilość uprawnionych. Wielki poradnik wyborcy [SPRAWDŹ]

Paweł Szałankiewicz
arc/mg
Jutro od samego rana będziemy mogli głosować w krajowych wyborach do sejmu i senatu. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. W regionie śląskim uprawnionych do głosowani jest ponad 3 mln. 700 tysięcy osób.

Z sześciu okręgów wyborczych na Śląsku do sejmu zostanie wybranych 55 posłów(9 z okręgów gliwickiego, rybnickiego, sosnowieckiego i bielskiego, 7 z częstochowskiego oraz 12 z katowickiego) oraz 13 senatorów. Senatorzy są zgodnie z nowymi przepisami wybierani w okręgach jednomandatowych. Co to oznacza? Każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić jednego kandydata na senatora okręgu, a wyborca będzie mógł oddać głos tylko na jednego kandydata. Wcześniej w jednym okręgu wybierało się od 2 do 4 senatorów.

Innowacyjne są też karty do głosowania, a właściwie broszury, które po raz ostatni były wydawane w czasie wyborów w 1993 roku. Broszury będą wielostronnicowe, a na każdej z nich będzie lista wyborcza odpowiedniego komitetu wyborczego. Na senatorów będziemy natomiast głosować na jednej karcie koloru żółtego.

Vademecum wyborcy: Co zrobić, żeby wybrać poprawnie

Rozmowa z Wojciechem Litewką, dyrektorem delegatury KBW w Katowicach
Co trzeba zrobić, aby nasz głos był ważny?
Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania. Jedna z tych kart będzie broszurą zawierajacą (w zależności od okręgu wyborczego) od 8 do 10 kart. Ta broszura będzie kartą do głosowania do sejmu. Na każdej kartce będzie jedna lista zawierająca (również w zależności od okręgu wyborczego) 18 kandydatów, lub 24. By oddać ważny głos na broszurze można postawić tylko jeden znak x przy wybranym kandydacie. Jeżeli wyborca postawi go na kilku stronach tej karty, wówczas głos będzie nieważny. Liczy się jeden głos w broszurze. Karta do senatu będzie natomiast kartą koloru żółtego i będzie składała się z jednej kartki formatu A4. Tu także głosujemy tylko na jednego kandydata.

Czy jeśli przez przypadek zakreślimy nie tego kandydata, którego chcieliśmy wybrać, dostaniemy drugą kartę?
Nie, dlatego też dokładnie należy się zastanowić na kogo chcemy oddać swój głos tego dnia.

A co zrobić, kiedy nie znajdziemy swojego nazwiska na liscie wyborców?
To się nie może zdarzyć. Jeśli wyborca nie znajdzie swojego nazwiska na liście, nie dostanie karty do głosowania. Komisja jest jednak wtedy zobowiązana do tego, aby połączyć sie z wydziałem ewidencji ludności danego urzędu miasta czy gminy, i dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna. Gdyby okazało się, że jest to błąd przy kompletowaniu list, co w ostatnich latach nie zdarzało się w ogóle, wówczas wyborca zostanie dopisany do spisu wyborców. Może się też okazać, że jest wpisany na listę w innym obwodzie. Wtedy musi tam się udać, by oddać głos.

Rozumiem, że na listy wyborców wpisane są osoby stale zameldowane. A co z tymi, którzy mają pobyt tymczasowy?
Pobyt tymczasowy nie uprawnia do głosowania w okręgu, gdzie aktualnie się przebywa. Właściwym miejscem jest obwód, gdzie jest stałe zameldowanie, chyba że wyborca odpowiednio wcześnie przed wyborami dopisał sie do spisu albo rejestru wyborców.

Co z niepełnosprawnymi? Otrzymają pomoc przy głosowaniu?
Kwestia dotarcia osoby do lokalu wyborczego jest jego sprawą. Niemniej wiele urzędów miast i gmin umożliwia dotarcie wyborcy niepełnosprawnego podpisując umowy z przewoźnikami. Jeżeli niepełnosprawny chce skorzystać i zgłosi to urzędowi miasta, zostanie umówiona na konkretną godzinę przyjazdu. W wielu miejscowościach to działa mimo, że nie jest to wymóg obligatoryjny.

Gdybym trafił dzisiaj do szpitala, gdzie jest lokal wyborczy, zostanę tam wpisany na listę?
Osoby, które zostały przyjęte do takiego szpitala, są dopisywane do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą automatycznie.

Nietrzeźwe osoby w lokalach wyborczych. Są głośne, zakłócają spokój. Co robić?
W każdym przypadku zakłócenia przebiegu głosowania, i mówię nie tylko o nietrzeźwych osobach, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej ma doprowadzić do usunięcia tej przyczyny. W przypadkach wyjątkowych ma prawo wezwać straż miejską czy policję.

A jeśli wyborca głośno mówi o tym, na kogo oddaje głos. To łamie ciszę wyborczą?
Może to zostać tak zakwalifikowane, a wtedy tej osobie grożą sankcje prawne w postaci grzywny. Każdy przypadek, gdzie stwierdzono, że jest to agitacja czy łamanie ciszy wyborczej w lokalu czy w miejscu publicznym, ponoszone będą konsekwencje prawne.

Co można uznać za złamanie ciszy?
W okresie ciszy nie można plakatować, rozdawać żadnych ulotek. Co do internetu, treści zamieszczone przed północą z piątku na sobotę, mogą pozostać na stronach internetowych, z tym, że nie mogą ulegać żadnej modyfikacji. Podobnie jak można sprzedawać gazety i czasopisma, które zostały skierowane do sprzedaży przed dniem w którym obowiązuje cisza wyborcza.

Jak należy zatem traktować reklamy wyborcze, które są na autobusach?
Stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej jest takie, że te samochody nie powinny wyjeżdżać na trasę, gdyż jest to przykład reklamy mobilnej. Jeśli autobus wyjedzie z reklamą wyborczą danego kandydata będzie to złamanie ciszy wyborczej. Podobnie jest też w przypadku, gdy samochody jeżdżą oblepione reklamami czy z bilboardami.

Jeśli ktoś z rodziny namawia mnie do zagłosowania na danego kandydata, też łamie ciszę wyborczą?
Nie. I nie jest też tak w przypadku, gdy namawia swoich przyjaciół czy znajomych. Będzie tak dopiero, gdy zacznie przekonywać do tego obce osoby, agitować je.

A czego nie nazwiemy łamaniem ciszy wyborczej?
Nawoływania do głosowania w wyborach, bez wyraźnego wskazywania, na kogo oddać swój głos.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto