18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę żydowskie Święto Purim. Płock szykuje tradycyjne obchody [ZDJĘCIA]

Agata Witek
Tradycyjne obchody Święta Purim
Tradycyjne obchody Święta Purim Waldemar Wylegalski/ Polskapresse
"I wszystko miasto weseliło się i radowało. A Żydom nowa światłość zdała się wschodzić — wesele, cześć i tań­ce". W niedzielę 16 marca obchodzony będzie żydowski karnawał, czyli święto Purim. W tradycji Izraela jest to dzień ucztowania, zabawy i radości. Zobacz, co z tej okazji wydarzy się w Płocku!

„A Mordocheusz, wychodząc z pałacu i od oczu królewskich, świecił się w szatach królewskich, to jest w hiacyntowych i w białych, nosząc na głowie koronę złotą i odziany płaszczem je­dwabnym i szkarłatowym” - mówi biblijna Ks. Estery, którą w tym dniu odczytuje się w synagogach dwukrotnie. To właśnie w Starym Testamencie tkwią korzenie święta Purim.

Żydzi ze wszystkich zakątków świata obchodzą ten dzień na pamiątkę wielkiego zwycięstwa nad Hamanem, który był wezyrem i ulubieńcem króla Persji, Achaszwerosza. Zawarta w Księdze Estery baśń opowiada niesamowitą historię ocalenia narodu wybranego od zagłady w Persji.

Wymazywanie imienia Hamana

Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta Żydzi przychodzą do synagogi w przebraniach, które nawiązują do postaci z Księgi Estery, ale swoboda w wyborze stroju jest bardzo duża. Podczas lektury Starego Testamentu dzieci używają kołatek (tzw. gragerów), za pomocą których zagłuszają imię Hamana, za każdym razem, gdy zostaje ono wypowiedziane. Po modlitwach grane są przedstawienia purimowe tzw. Purim Szpil.

W Purim - dzień radości, uczty, tańca i zabawy - nikt nie może być sam. Każdy Żyd stara się wtedy sprawić przyjemność swoim bliskim, posyłając im jakiś upominek, najczęściej tradycyjny smakołyk. Z reguły są to mączne lub owocowe potrawy, a także „uszy Hamana” (humentasze), czyli słodkie ciasteczka z nadzieniem makowym. Inne popularne potrawy to m.in. pierogi z nadzieniem z mięsa oraz chała purimowa, pieczona z dużą ilością rodzynek.

Ważnym elementem święta jest zbiórka pieniędzy dla biednych. Purim rozpoczyna się na miesiąc przed świętem Pesach, podczas którego każdy Żyd i Żydówka muszą zasiąść do Sederu – uczty paschalnej. Dlatego podczas Purim bardzo ważna jest pomoc najbiedniejszym, by każdego członka społeczności było stać na kolację pesachową.

W niedzielę 16 marca w godz. 10.00 - 16.00 Muzeum Żydów Mazowieckich zaprasza na obchody Święta Purim. Pracownicy muzeum będą czekać na zwiedzających w okolicznościowych przebraniach, zaopatrzeni w tradycyjne, okazjonalne pyszności.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto