MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te chmury pojawiają się w Karkonoszach, gdy wieje wiatr fenowy. Są jak latające spodki. Kto je zobaczył, zapamięta na zawsze

Alina Gierak
Alina Gierak
Marcin Kachniarz sfotografował chmury soczewkowate Altocumulus lenticularis  widziane z okolic Krzeszowa w stronę Karkonoszy.
Marcin Kachniarz sfotografował chmury soczewkowate Altocumulus lenticularis widziane z okolic Krzeszowa w stronę Karkonoszy. Fot. Marian Kachniarz/ FB Karkonoski Park Narodowy
Wiatr fenowy, który wieje w Karkonoszach, daje się w znaki. Z jego powodu nie działają koleje linowe na Kopę i Szrenicę, a na Śnieżce trudno ustać. Przy tym wietrze w górach można było obserwować niezwykłe chmury. Są jak latające spodki nad górami. Rzadko je widzimy.

Spis treści

Internauci dzielą się w sieci niezwykłymi zdjęciami. Są na nich obłoki, przypominające czasem latające spodki. To chmury soczewkowate - altocumulus lenticularis. Powstają one podczas występowania zjawisk fenowych. Należy do nich między innymi halny, czyli ciepły i suchy wiatr wiejący z gór w kierunku dolin. Te nieruchome chmury układają się równolegle do linii gór, a pod kątem prostym do kierunku wiatru.

Jak powstają chmury soczewkowe?

Chmury soczewkowate powstają w miejscach, gdzie warunki są odpowiednie do kondensacji pary wodnej. Kondensacja ta zachodzi, gdy para wodna zostaje skondensowana na jakimś zimnym obiekcie, takim jak pył, drobiny lodu lub krople wody. W przypadku chmur soczewkowych, kondensacja zachodzi na dużych wysokościach, powyżej 6 km nad poziomem morza, w miejscach o wysokim ciśnieniu i niskiej temperaturze.

Proces ten zaczyna się od nagrzewania powietrza na dole, kiedy powietrze jest ogrzewane przez słońce lub inne źródło ciepła. W wyniku tego powietrze unosi się w górę, a jego wilgotność rośnie. Kiedy powietrze jest tłoczone na wyższe wysokości, jego ciśnienie maleje, a temperatura spada. W takich warunkach para wodna zaczyna skraplać się na drobnych cząstkach pyłu lub lodu w powietrzu, tworząc chmury soczewkowate. (wg radary/info)

Wiatr fenowy nad Karkonoszami

Charakterystyczny dla Karkonoszy jest wiatr przewałowy, mający cechy fenów alpejskich. Najczęściej występują feny jednodniowe ale zdarzają się i wiejące cały tydzień. Maksimum występowania fenów obserwuje się głównie jesienią i na przedzimiu.

Te porywiste wiatry mogą powodować wiele katastrof w tym uszkodzenia linii energetycznych powodujące przerwy w dopływie energii dla znacznej części terenu gminy. Ze względu na duże zalesienie gminy występuje ryzyko wystąpienia utrudnień w ruchu przez połamane i wywrócone drzewa, uszkodzone pojazdy i obiekty budowlane.

Fen powoduje, że z dużą siłą przemieszczają się masy ciepłego powietrza. Jest to wiatr wiejący z gór w kierunku dolin, powstający w czasie cyrkulacji południowo-zachodniej lub południowej. W czasie fenu różnica temperatur pomiędzy północną i południową stroną gór może sięgać 10 stopni Celsjusza

Powoduje on szybkie znikanie pokrywy śnieżnej. Halny (w Tatrach) i fen (w Karkonoszach) są zawsze niebezpieczne. Wieją nawet z prędkością ponad 100 km/h, powodując często spore zniszczenia.

Widowiskowym zjawiskiem, towarzyszącym fenowi, jest pojawienie się chmury orograficznej, zwanej wałem fenowym. Zbocza gór pokryte są wówczas puchową pierzyną z chmur, co daje niezwykłe efekty wizualne. Ponadto widać też szybkość przemieszczania się mas powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto