Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Miasta Stołecznego Warszawy? Będzie obchodzone co roku, 4 czerwca. Padła też inna data

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Szymon Starnawski
Święto Warszawy będziemy obchodzić co roku 4 czerwca – tak zdecydowała rada miasta. Tego dnia budynki urzędów, a także pojazdy komunikacji miejskiej będą przystrojone barwami miasta. Ale to nie jedyna propozycja, która padła podczas debaty.

Nowe święto uchwaliła rada Warszawy przy poparciu prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Co roku 4 czerwca obchodzić będziemy Święto Warszawy. Tego dnia urzędy, a także pojazdy komunikacji miejskiej będą przystrojone. Stolica chce w ten sposób upamiętnić rocznicę pierwszych, powojennych wolnych wyborów.

„Z pewnością 4 czerwca 1989 roku jest datą przełomową we współczesnej historii naszego kraju, naszego Miasta. Powinniśmy o tej dacie pamiętać i celebrować ten dzień razem, w sposób uroczysty, podniosły. W tym dniu Warszawa chce pamiętać o wydarzeniach z 4 czerwca 1989 roku i cieszyć się tym w sposób szczególny” – czytamy w uzasadnieniu radnych.

Radni wspominają też, że w kawiarni „Niespodzianka” przy Placu Konstytucji mieścił się Warszawski Komitet Obywatelski „Solidarność”, a w budynku przy ul. Fredry 6 sztab wyborczy Komitetu „Solidarność”.

Kontrowersyjna data?

Mimo, że wniosek został przyjęty większością głosów, na sali obrad trwała długa debata, ponad godzinę. Pomysły, by obchodzić święto 4 czerwca, w rocznicę wolnych wyborów, nie podobał się radnym opozycji (PiS). Radny Piotr Mazurek uznał, że ta data jest „kontrowersyjna”. Jego klub zaproponował, by święto Warszawy ustanowić dwa dni wcześniej, czyli w rocznicę kazania Jana Pawła II, w czasie jego pierwszej pielgrzymi do kraju w 1979 roku. Pomysł przepadł w głosowaniu.

Co ciekawe, wcześniej święto Warszawy - w latach 1991-2002 - obchodzone było 21 kwietnia. Miało upamiętniać rocznicę wpisania do warszawskich ksiąg grodzkich „Prawa o miastach” uchwalonego przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Pierwszy punkt tego aktu prawnego brzmi: „Miasta wszystkie królewskie w krajach Rzeczypospolitej za wolne uznajemy.”

Później, od 2003 roku, ustanowiono Dzień Pamięci Warszawy, który obchodzony jest 1 sierpnia, czyli w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to jednak dzień zadumy, a nie radosnego świętowania.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto