Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie Konesera. Rozrywkowe centrum Pragi w dawnej fabryce wódki! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Drugie życie Konesera. Rozrywkowe centrum Pragi w dawnej fabryce wódki! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Drugie życie Konesera. Rozrywkowe centrum Pragi w dawnej fabryce wódki! [ZDJĘCIA, WIDEO] Damian Kujawa
Koneser ma być wizytówką Pragi. Wielka inwestycja zachowa historyczny aspekt dzielnicy, ale doda do niego odrobinę nowoczesności. Odnowioną fabrykę, w której będzie tętnić życie towarzyskie, odwiedzimy wiosną 2018.

Ceglane budynki wyłaniają się już znad ulicy Ząbkowskiej. Tutaj, na olbrzymiej pięciohektarowej działce, powstaje Centrum Praskie Koneser. Inwestycja warta setki milionów złotych ma dać kolejny impuls do rozwoju Pragi. Prawobrzeżna dzielnica jest już niezwykle popularna, ale Koneser może stać się „wisienką na torcie”. W przyszłym roku rozpocznie się budowa pieszej kładki nad Wisłą. Z Krakowskiego Przedmieścia, przez Karową – przejdziemy na ulicę Okrzei, która kawałek dalej zamienia się w Ząbkowską. Będzie to symboliczne połączenie dwóch centrów.

Drugie życie fabryki wódki

Koneser powstaje w miejscu dawnej Wytwórni Wódek. Kiedyś było do miejsce, które kojarzył każdy warszawiak. Na całej Pradze czuć było zapach tamtejszego trunku. Dziś wódki już nie ma, ale aspekt rozrywkowy będzie niezwykle ważny.

Osią spajającą inwestycję będzie plac Konesera. O nadanie tej nazwy, poza inwestorami, walczyli także architekci, artyści i społecznicy – m. in. Mirosław Nizio, Czesław Mozil czy Joanna Erbel. Z tego miejsca będziemy mieli widok na wszystkie najważniejsze budynki. W budynku Rektyfikacji, gdzie kiedyś destylowano alkohol, powstaje Muzeum Polskiej Wódki. Do nietypowej placówki wejdą tylko osoby pełnoletnie. Na każdym piętrze ekspozycji zaprojektowanej przez uznaną pracownię Nizio Design (odpowiedzialni m. in. za Muzeum Historii Żydów Polskich) poza opowieścią o polskiej wódce, będziemy mogli posmakować wysokoprocentowego trunku. - Muzeum świetnie nawiązuje do historii tego miejsca - dawnej wytwórni wódek. To ciekawe uzupełnienie oferty muzealnej miasta. Turyści chcą zobaczyć coś, co jest polską marką – wyjaśnia nam Mariusz Kozłowski, prezes Liebrecht & wooD na Polskę.

Wódka jest zresztą obecna, nawet w dość nietypowych miejscach. - Te deski zostały stworzone ze starych beczek po wódce – słyszymy w trakcie spaceru po budowie. Nietypowa podłoga jest jednym z charakterystycznych nawiązań do dawnej fabryki. Elementów industrialnych w całej inwestycji jest dużo więcej. Po zamknięciu wytwórni udało odzyskać się ponad 90 proc. zabytkowych sprzętów. Teraz kotły, dawne wagi czy elementy torowiska są wykorzystywane w budynkach, a także w przestrzeniach otwartych. Jak udało nam się dowiedzieć, na placu Konesera, będziemy mogli usiąść na ruchomych ławkach, które będą przesuwały się po dawnych torach kolejowych.

Centrum rozrywkowe

Koneser będzie czynny całą dobę, bo jak udało nam się dowiedzieć jeden z konceptów gastronomicznych nie będzie miał ograniczeń czasowych. Kolejną restaurację w historycznym starym magazynie spirytusu stworzy Grupa Warszawa. W sumie barów i restauracji będzie sporo, a ogródki w sezonie będą wychodziły na plac i pasaże. Przestrzeni pieszych w Koneserze będzie aż 9 tys. m kw. Podczas spaceru oglądać będzie można zrewitalizowane obiekty, które odzyskują dawny blask pod czujnym okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Poza historycznymi budowlami, w który znajdzie się też miejsce na handel i biura, powstaną nowe obiekty, nawiązujące swoją elewacją oraz detalami do industrialnego charakteru miejsca. Pojawią się więc stalowe kratownice czy wspomniane elementy wyposażenia dawnej fabryki. Powierzchni najmuj w Koneserze będzie aż 88 tys. m kw. To dużo, szczególnie biorąc pod uwagę, że najwyższy budynek będzie miał pięć pięter.

- Zaprosimy wszystkich już na wiosnę przyszłego roku. Jest to termin realny. Wokół prace się bardziej kończą niż zaczynają – tłumaczy nam Mariusz Kozłowski, prezes Liebrecht & wooD na Polskę. - Wierzymy w przyszłość Pragi. Będziemy zarządzać tak, żeby ściągać tu jak najwięcej odwiedzających i organizować imprezy, które będą atrakcyjne dla mieszkańców całej Warszawy – dodaje. Koneser ma stać się nowym centrum Pragi. Będzie tu przestrzeń dla biznesu – z której już teraz korzysta Google Campus, a wkrótce także m. in. Kantar. Biura w koneserze są już wynajęte w 75 proc., przestrzeń rozrywkowa praktycznie w całości.

Co ważne, w sercu Konesera, powstanie centrum konferencyjno-rozrywkowe. Będzie to miejsce przeznaczone na wystawy, ale także wydarzenie kulturalne. Nowy budynek połączony zostanie nadziemną kładką z obiektami handlowymi. Specjalny pasaż pojawi się vis a vis budynku Google Campus, który działa już od kilku miesięcy.

W Koneserze znajdzie się także Hotel Moxy, który wyrasta tuż przy ulicy Ząbkowskiej oraz 350 mieszkań (w tym loftów i soft-loftów) budowanych od strony ulicy Markowskiej i Białostockiej. Wszystko będzie oddane do użytku w przyszłym roku. Od wiosny otwierane będą kolejne obiekty. Wtedy też przyjdzie czas na uroczyste otwarcie inwestycji. Mieszkania będą stopniowo kończone do jesieni 2018. Centrum Praskie Koneser realizuje BBI Development we współpracy z Liebrecht&wooD Polska. Wartość części komercyjnej to ponad 160 milionów euro. Dodatkowo grunt po dawnych zakładach kosztował 50 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto