Start Tour de Pologne. Kolarze ścigali się na warszawskich ulicach [ZDJĘCIA]

red
Start Tour de Pologne w Warszawie
Start Tour de Pologne w Warszawie Sylwia Dąbrowa / Szymon Starnawski
W niedzielę odbył się start Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig odbywa się pod hasłem "Łączymy stolice" dlatego trasa wiedzie z aktualnej stolicy, do tej historycznej, czyli Krakowa. Zawodnicy w Warszawie, na pierwszym etapie mieli do przejechania 122 kilometry.

źródło: Agencja TVN/x-news

Źródło: Agencja TVN/x-news

Marcel Kitel z grupy Team Giant-Alpecin został zwycięzcą pierwszego etapu 72. Tour de Pologne. Niemiec na finiszu w Warszawie wyprzedził Australijczyka Caleba Ewana z Orica GreenEDGE oraz Włocha Niccolo Bonifazio z Lampre Merida. W poniedziałek kolarze przyjadą do Częstochowy.

Kitel wygrał już piąty etap w historii swoich startów w TdP. Niemiec został oczywiście pierwszym liderem wyścigu. Mistrz świata Michał Kwiatkowski w Warszawie uplasował się na dziewiątym miejscu. W trakcie liczącego 122 km (10 rund po 12,2 km) kryterium ulicznego w Warszawie zaraz po starcie próbowało uciekać trzech kolarzy. Adrian Kurek, Paweł Bernas i Matej Mohoric w pewnym momencie mieli nawet 3 minuty przewagi nad peletonem, ale ucieczka została doścignięta na przedostatnim okrążeniu i na mecie finiszowała cała grupa. Uciekinierzy w nagrodę za swój wysiłek dostaną jednak koszulki dla najlepszego górala (Kurek) i najlepszego sprintera (Mohorić).

Tour de Pologne. 1076 kilometrów przez Polskę

Kolarze rywalizację rozpoczęli w Warszawie, gdzie mieli do przejechania 122 kilometry. Wystartowali spod Stadionu Narodowego, a finiszowali na placu Teatralnym. W sumie na starcie wyścigu zobaczyliśmy 17 drużyn UCI World Teams, a także reprezentacja Polski oraz ekipa CCC Sprandi Polkowice.

Z Warszawy kolarze przeniosą się do Częstochowy, skąd przejadą 146 km do Dąbrowy Górniczej. Tam również finisz będzie należał do sprinterów. Trzeci etap to trasa Zawiercie-Katowice, licząca 166 km. tart tego etapu będzie wielkim kolarskim świętem połączonym z licznymi atrakcjami dla kibiców - tego dnia Zawiercie obchodzi 100-lecie uzyskania praw miejskich.

W Katowicach kibice mogą spodziewać się widowiskowego finiszu przy Spodku, gdzie kolarze mogą osiągnąć prędkość nawet do 80 km/h. Po trzech płaskich etapach przyjdzie pora na odcinek, który szczególnie zadowoli górali, bo właśnie w góry przeniosą się kolarze. Piąty etap Tour de Pologne będzie najbardziej wymagającym - kolarze pokonają aż 223 kilometry i przejadą z Nowego Sącza do Zakopanego. To idealna trasa dla zawodników, którzy dobrze czują się w górach - czekają tam na nich górskie premie Tauron I kategorii. Meta zlokalizowana zostanie przy Wielkiej Krokwi. Etap szósty będzie liczyć 174 km.

Miejscem startu etapu uważanego za królewski, będzie widowiskowy kompleks wypoczynkowy Bukovina Therma Hotel Spa, który jest stałym punktem na trasie kolarskich zmagań. Po drodze uczestnicy wyścigu przejadę przez Zakopane, wjadą również na Ząb i ścianę Bukowina. Czeka na nich też finałowy podjazd w Bukowinie Tatrzańskiej. Kolarze finiszować będą w dawnej stolicy Polski - Krakowie. Tam do przejechania będą mieli 25 km. Gród Kraka będzie też areną zmagań z finałowym wyścigu w jeździe indywidualnej na czas. To również tam poznamy triumfatora 72. edycji największego kolarskiego wyścigu w naszym kraju.

Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]