Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Warszawy bez Pałacu Kultury, wieżowców i Złotych Tarasów. Zobacz, jak się zmieniało [GIF]

Redakcja
Centrum Warszawy bez Pałacu Kultury i Złotych Tarasów. Zobacz, jak się zmieniało
Centrum Warszawy bez Pałacu Kultury i Złotych Tarasów. Zobacz, jak się zmieniało Piotr Smoliński
Centrum Warszawy na przestrzeni lat zmieniło się diametralnie. Zabudowa, układ przestrzenny. Niektóre budynki znikały, w ich miejsce pojawiały się nowe, a rondo Dmowskiego kiedyś wcale nie było rondem. Zobaczcie, jak Warszawa zmieniła się od 1935 roku!

Centrum Warszawy bez Pałacu Kultury i Złotych Tarasów. Zobacz, jak się zmieniało [GIF]

Dzięki zdjęciom satelitarnym i lotniczym udostępnionym przez Google, możemy zaobserwować, jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zdjęcia wykorzystane na naszej animacji pochodzą z lat 1935-2015, z wyłączniem lat wojny (poza 1945 rokiem) oraz okresu PRL-u. Po zakończeniu wojny pierwsze zdjęcia, które udostępnia Google Earth, pochodzą z 2000 roku.

Centrum Warszawy

make animated gifs like this at MakeaGif

Centrum Warszawy jest jednym z najbardziej dynamicznie zmieniających się miejsc w stolicy. Na zdjęciach z 1935 roku widzimy całkowicie inny układ urbanistyczny - np. doskonale znane nam wszystkim rondo było wówczas zwykłym skrzyżowaniem.

Zdecydowanie najbardziej przygnębiające są zdjęcia zrobione w 1945 roku. Widać na nich Warszawę całkowicie zrównaną z ziemią, a samo centrum było po prostu... zwyczajnym, pustym polem. Proces odbudowywania stolicy miał dopiero się rozpocząć.

Następnie przenosimy się prawie 60 lat do przodu, do roku 2000, kiedy centrum miasta powoli zaczynało przypominać to, które znamy obecnie. Dumnie góruje nad Warszawą Pałac Kultury, jest Dworzec Centralny, ale nie ma np. Złotych Tarasów. Budowa centrum handlowego rozpoczęła się dopiero w 2002 roku, co widać na kolejnych migawkach - najpierw doskonale widoczny jest plac budowy, na którym powstawała galeria, a później charakterystyczny, szklany dach, który na zdjęciach satelitarnych ma jeszcze ciekawszy kształt niż w rzeczywistości. Złote Tarasy otwarte zostały w 2007 roku.

Do 2009 roku możemy też zobaczyć Kupieckie Domy Towarowe na Placu Defilad, które istnały od 1999 roku, a rozebrano je w 2010 roku. W postawionym tam blaszanym pawilonie mieściło się między 600 a 700 stoisk handlowych i punktów gastronomicznych o różnej wielkości. Miał on służyć uporządkowaniu dotychczasowego handlu na terenie placu, odbywającego się głównie w postaci tzw. szczęk – metalowych budek z towarem na świeżym powietrzu.
KDT zniknęło w wyniku sporu z władzami miasta. W 2006 roku obiecano kupcom dzierżawę terenu na kolejne 30 lat. Po dojściu do władzy Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła podpisania takiej umowy. Od tamtej pory próbowano znaleźć inne rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony, nie udało się jednak dojść do porozumienia, a od początku 2009 roku kupcy zajmowali teren bezprawnie. Kilka miesięcy później rozpoczęła się egzekucja wyroku, doszło do starć z kupcami, w wyniku których kilka osób trafiło do szpitala. Ostatecznie hala została zlikwidowana.

Oglądając animację, możemy także zaobserwować powstawanie apartamentowca Złota 44 - od 2008 do 2013 roku, choć prace wykończeniowe mają potrwać jeszcze do końca tego roku. To jeden z bardziej charakterystycznych wysokościowców w centrum. Znajdziemy tam m.in. piętro rekreacyjne z 25-metrowym basenem, strefą SPA, prywatnym kinem i symulatorem do gry w golfa. Piętro ma zostać otwarte w październiku.

Czytaj więcej: Złota 44. Zobaczcie basen, salę kinową i symulator golfa dla mieszkańców [WIZUALIZACJE]
Czytaj też: Złota 44. Tak wyglądają ekskluzywne apartamenty w Warszawie

Nie sposób pominąć Pałacu Kulturyi Nauki, który na naszym gifie pojawia się w 2000 roku. Wszystko dlatego, że zdjęcia z okresu, kiedy budynek powstawał, nie są dostępne. Pałac powstawał w latach 1952 - 1955 i nie zawsze wyglądał tak, jak w tej chwili. Budynek kiedyś był biały i nawet pojawiły się pomysły, aby umyć go na 60-lecie istnienia. Niestety, okazało się, że czyszczenie Pałacu mogłoby kosztować nawet 20 milionów złotych i idea upadła.
Wokół niego od lat toczą się liczne dyskusje, a budowla wzbudza wiele kontrowersji. Jedni chcieliby ją wyburzyć, inni uważają, że bez niej Warszawa nie będzie już taka sama i choć może nie należy do najładniejszych, na pewno stała się symbolem stolicy.

W tej chwili trwają konsultacje dotyczące tego, jak mógłby wyglądać i jak może zostać zagospodarowany teren przy Pałacu Kultury, czyli Plac Defilad. Ma tam powstać m.in. siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Czytaj więcej: Plac Defilad się zmieni. Powstaną tu siedziby Teatru Rozmaitości i Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Pawilon Emilia uratowany. Przeniosą go przed Pałac Kultury i otworzą w przyszłym roku

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto