Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice Warszawy: Zobacz nasz przewodnik

Redakcja
Zamek w Czersku Fot. www.mazowsze.uw.gov.pl
Zamek w Czersku Fot. www.mazowsze.uw.gov.pl
W województwie mazowieckim jest tyle miejsc do zobaczenia, tyle pięknych dworów, zamków i ruin, tyle kościołów, klasztorów, skansenów i muzeów, że aż trudno zrobić pierwszy krok w naszej podróży. Jesteśmy na zachodnim brzegu Wisły...

Zaczynamy od Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Urzekną nas tu setki gatunków roślin – od polskich okazów zagrożonych wyginięciem po tropikalne ogrody pod szklarniami. Powsin jest świetnym miejscem na jednodniowy wypad pod Warszawę. Można tam dojechać autobusem (519 lub 139). Przy Ogrodzie Botanicznym są parkingi dla rowerów i samochodów. Ogród oferuje bilety jednorazowe (5 i 3 zł) lub abonamentowe. Dzieci do lat 6 zwiedzają ten botaniczny raj za darmo. Można też zamówić przewodnika (tel. 0-22 648 38 56).

Chcesz pograć w siatkówkę plażową w stolicy? Pełna lista boisk

Drugi przystanek to Konstancin–Jeziorna, miejscowość, która powstała w 1969 roku z połączenia Skolimowa-Konstancina z Jeziorną. Obowiązkowo trzeba pooddychać powietrzem z tutejszej tężni solankowej. Aby osiągnąć dobre rezultaty, powinno się zastosować następującą kurację: 15-20 minut w pobliżu inhalatora, 23-30 minut wewnątrz tężni oraz 2-3 godziny na zewnątrz. Konstanciński Park Zdrojowy pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, miasto zdobią też wille z początków XX wieku, nawiązujące architekturą do eklektyzmu i secesji. Dodatkową atrakcją są zakłady papiernicze, które w XIX w. były największym takim obiektem w Królestwie Polskim. Zwiedzając zakłady można się nauczyć produkcji papieru czerpanego.

Góra Kalwaria jest następnym etapem naszej podróży. Choć jej początki sięgają XIII wieku, to dopiero w XVII nastąpił właściwy jej rozkwit. Ciekawostką jest fakt, że budowane przez biskupa Stefana Wierzbowskiego miasto powstało na palnie krzyża łacińskiego. Na jego końcach wybudowano kościoły i klasztory, a na ulicach wysypano ziemię sprowadzoną z Jerozolimy. Dziś ten plan urbanistyczny został zaburzony, ale pozostał rynek, a przy nim – ratusz, zrekonstruowany pałac biskupi z XVIII wieku, barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zwany ratuszem Piłata, Kościół i Klasztor Bernardynów, a w jego wnętrzu uznawany za cudowny obraz Matki Boskiej Górskiej. Góra Kalwaria od połowy XIX w. do II wojny światowej była też jednym z głównych ośrodków chasydyzmu w tej części Polski. Zachowała się tam synagoga (ul. Pijarska 5) oraz dawny Dom Modlitwy.

Z Góry Kalwarii przenosimy się zaledwie 3 km na południe - do Czerska. To jedna z najstarszych miejscowości Mazowsza, niegdyś siedziba książąt mazowieckich. Jej bogactwem, oprócz pięknego widoku na dolinę Wisły, są ruiny gotyckiego zamku z XV w. Jędrzej Świecicki w XVI wieku pisał o warowni: „On to, widoczny z bardzo daleka, dzięki trzem basztom z wyniosłego wzgórza panuje nad Wisłą płynącą wartkim nurtem i odsłaniającą na drugim brzegu zachwycające bory.”

Kolejnym interesujacym miejscem w tym regionie jest Mniszew, gdzie warto odwiedzić skansen wojenny. W sierpniu 1994 roku w okolicach Warki, Studzianek, Magnuszewa i Mniszewa toczyły się walki o przyczółek warecko-magnuszewski. Bohaterowie tamtych czasów mają tu swój pomnik. W skansenie turystów przyciągają uzbrojenie i pojazdy z tamtego okresu, a wszystko to na otwartej przestrzeni, w sieci okopów i zasieków.

Wybierasz się na przejażdzkę rowerową? Zobacz listę i mapę ścieżek rowerowych
Warto też zobaczyć oddaloną 16 km od Mniszewa wieś Studzianki Pancerne. Człon „pancerne” został dodany na cześć 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, która odegrała znaczącą rolę w bitwie z 9-16 sierpnia 1944 roku. Stoi tu pomnik poświęcony tamtym wydarzeniom, którego głównym elementem jest sprowadzony z pola bitwy czołg. Wieś leży na skraju Puszczy Stromieckiej. W Studziankach krzyżują się trzy znakowane szlaki piesze: czerwony (66 km) im. Witaliusza Demczuka - z Lesiowa do Warki, niebieski (107 km) - z Janowca do Mniszewa oraz zielony - z Dobieszyna do Studzianek.

Warka, znana ze zwycięstwa wojsk Stefana Czarnieckiego nad Szwedami w 1656 r., dziś jest postrzegana przede wszystkim jako siedziba browaru oraz miejsce narodzin Kazimierza Pułaskiego. W dzielnicy Winiary, w tzw. Białym Pałacu znajduje się muzeum poświęcone jemu i innym Polakom związanym z historią Stanów Zjednoczonych. Muzeum jest czynne codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych. Warto też odwiedzić Muzeum Historii Warki (0-48 667 24 41) przy ul. Długiej 3 oraz grób bohatera powstania listopadowego - Piotra Wysockiego.

W drodze do Grójca odwiedzamy kilka mniejszych miejscowości. Po pierwsze - Jasieniec, w którym znajdziemy późnobarokową świątynię Zesłania Ducha Świętego z ołtarzem z czarnego marmuru. Prawdziwą perłą wśród zabytków gminy, ale także ziemi grójeckiej i regionu południowego Mazowsza, jest neorenesansowy pałac w Woli Boglewskiej, z dekoracją secesyjną, wybudowany około 1900 r. Warto też zobaczyć Sanktuarium Maryjne w Lewiczynie, zabytkową drewnianą świątynię z obrazem Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych, jak mówi legenda – jednym z 13 obrazów namalowanych przez św. Łukasza. Podobno wielkim czcicielem Matki Boskiej Lewiczyńskiej był król Zygmunt III Waza. Kościół najlepiej zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu z parafią (tel. 0-48 661 17 60).

Na rowerze wokół Zegrza ...

Ostatnim przystankiem na naszej trasie jest Belsk Duży, a w nim Kościół Trójcy Świętej i epitafia poświęcone licznym bohaterom. Z Belska możemy jeszcze zboczyć do Małej Wsi, gdzie znajduje się zespół pałacowy z XVIII wieku, z parkiem krajobrazowym o powierzchni 25,76 hektara. Niestety - zamknięty dla zwiedzających. Dziś jest to ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

Docieramy do Grójca, uznawanego za jedną z najstarszych osad na Mazowszu. Dziś znany jest głównie jako centrum regionu sadowniczego. Na grójeckim rynku zobaczymy kilka XIX-wiecznych kamienic i klasycystyczny ratusz, a przy ulicy Mszczonowskiej - kilka starych, drewnianych domów. Kościół parafialny św. Mikołaja jest z kolei interesujący m. in. ze względu na piaskową gotycką chrzcielnicę z widocznymi śladami ostrzenia mieczy.

W drodze powrotnej do Powsina możemy jeszcze zahaczyć o Lasy Chojnowskie (Chojnowski Park Krajobrazowy) oraz położone w ich centrum Zalesie Górne. Znajdziemy tam ośrodki wypoczynkowe, które oferują atrakcje związane z wodą i lasem. Z Zalesia Górnego dojedziemy do Zimnych Dołów, gdzie poza kompleksem wypoczynkowym czeka na nas atrakcyjna ścieżka dydaktyczna.

Z Lasów Chojnowskich mamy około 10 km do Piaseczna. Miejscowość jest bardzo stara – jej historia sięga XII wieku. Do jej interesujących zabytków należą: klasycystyczny ratusz z wieżą ozdobioną zegarem, herbem Piaseczna i tureckim półksiężycem, gotycko – renesansowy kościół św. Anny z XVI wieku oraz dwór księcia Poniatowskiego w dzielnicy Chyliczki. Z Piaseczna możemy wrócić do Powsina przez Konstancin–Jeziorną lub udać się bezpośrednio do Warszawy. Za sobą zostawiamy najciekawsze miejsca na zachodnim brzegu Wisły.

Na podstawie opracowania Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto